Hírek

A vajsav hiány állhat számos bélrendszert érintő megbetegedés kialakulása és az elégtelen immunitás mögött

A vajsav egy rövid szénláncú zsírsav (SCFA). Nevéhez híven a vajban is megtalálható, de a szervezetünk számára szükséges mennyiséget a bélbaktériumok állítják elő. A megfelelő rostbevitel elengedhetetlen, hiszen a számunkra emészthetetlen rostok lebontását azok a bélbaktériumok végzik, melyek a vajsavat is előállítják számunkra. A vajsav a vastagbélhám energiaszükségletének 60%-át biztosítja. Ez a fontos tápanyag elősegíti a vastagbél integritását, egységét, megfelelő működését, komfortos otthont biztosítva a bélmikrobiom lakóinak.

A rostszegény étrend, ami szinte elfogadottá vált a fejlett országokban, gátolja a bélbaktériumok vajsav termelését. A nyugati táplálkozási szokások, a feldolgozott élelmiszerek, a rengeteg adalékanyag, az alkoholos és cukros italok armadája, a felesleges gyógyszerszedés hatalmas károkat okoz a mikrobiomban. A disbiosis, azaz a mikrobiális egyensúly bomlása radikálisan csökkenti a vajsav termelő fajokat a bélrendszerben. Összességében nem eszünk elég rostot ahhoz, hogy ezek lebontásával a bélbaktériumaink elegendő vajsavat állítsanak elő továbbá a helytelen táplálkozás és “romboló civilizált életvitelünk folyamatosan csökkenti a vajsav termelő fajokat a vastagbélben. Mi következik ebből? Éhező, sérülékeny, sorvadó bélhámsejtek, áteresztő bél, gyulladásos bélbetegségek és rosszul teljesítő védekezőképesség.

A vajsav kedvező hatásai

  •  A vastagbél(hám) legfontosabb energiaforrása
  • Segíti a bélnyálkahártya védelmét ellátó mucin (védőnyák) termelését
  • Kedvezően befolyásolja az emésztési folyamatot
  • Hozzájárul a bélflóra egyensúly és megfelelő immunitás fenntartásához
  • Pótlása igen kedvező lehet gyulladásos bélbetegségek esetén alkalmazott diéta, illetve rostszegény diéta ideje alatt is
  • Fenntartja a bél integritást, gátolja a lyukas bél/szivárgó bél szindróma kialakulását
  • Növeli a glutathion szintet, ez egy igen erős antioxidáns, mely a bélrendszer és a máj védelmében is részt vesz.
  • Jótékony hatást fejt ki a szénhidrát anyagcserére akár inzulinrezisztencia esetén is
  • Támogatja az idegrendszer megfelelő működését elősegítve ezzel a jó memóriát, tanulási képességet

A vajsavat pótolhatjuk közvetlenül vaj és vajsavban gazdag élelmiszerek fogyasztásával, de a tartós és folyamatos vasjav ellátás érdekében érdemes azokat a probiotikus törzseket visszapótolni, melyek a bélhámsejtek egészségét is támogatva benépesítik a bélflóra sérült szigeteit, illetve állandó, kiegyensúlyozott vajsav termelést biztosítanak. Ugyanolyan fontos a rostok napi szintű fogyasztása, legalább 40-50 grammot vegyünk magunkhoz (bármilyen rosttípus megfelel).

► A Napfényvitamin™ termékek élőflóra komplex tartalma olyan bifido- és lactobacillus törzseket tartalmaznak, melyek hozzájárulhatnak a szervezet normál vajsav termeléséhez, valamint kiváló minőségű és kíméletes (IBS esetén sem okoznak panaszt) glükomannán rostot tartalmaznak.

Pintér Zoltán

FEL
Kosár 0